Ile języków może znać jeden człowiek? Sprawdź! | Biuro Tłumaczeń From-To

Szybki kontakt w sprawie tłumaczeń

Ile języków może znać jeden człowiek? Sprawdź!

Iloma językami może władać jeden człowiek? Przedstawiamy sylwetki kilkorga najbardziej znanych poliglotów w historii – dla inspiracji!

ZamenhofL.L.Zamenhof

Wspominaliśmy o nim przy okazji postu o esperanto na naszym anglojęzycznym blogu.
Doktor nauk medycznych i lingwista płynnie mówiący w jidysz, po rosyjsku, polsku, niemiecku i francusku. Studiował także łacinę, grekę, hebrajski i aramejski, a także sztucznie stworzony język Volapük w późniejszym okresie życia. Nie był jednak wyłącznie użytkownikiem języków – zasłynął jako twórca esperanto – jednego z najpopularniejszych sztucznie skonstruowanych języków na świecie. Zamenhof uważał, że zmuszanie imigrantów do nauki języka lokalnej społeczności stawia ich od razu na gorszej pozycji niż native speakerów, którzy naturalnie przyswoili sobie zasady i kulturowe zależności związane z językiem. Specjalnie skonstruowany, łatwy w nauce język, mógłby utworzyć neutralny grunt dla komunikacji wszystkich ze wszystkimi.

Elżbieta I

Słynna Królowa Dziewica wyróżnia się w historii spośród innych monarchów wieloma wybitnymi umiejętnościami, także tymi językowymi. Opanowała francuski, flamandzki, włoski, łacinę, grekę i kornijski. Co więcej, była także doskonałą tłumaczką. Przekładała dzieła Cycerona, Seneki i Jana Kalwina, a także (w wieku nastoletnim!) zbiór „Modlitwy i medytacje” autorstwa swojej macochy Katarzyny Parr na francuski, włoski i łacinę.

Friedrich Engels

Niemiecki filozof i przedsiębiorca jest powszechnie znany z pism krytkujących kapitalizm, które wydał wraz z Karolem Marxem. Niemniej Engels był również znakomitym lingwistą, który porozumiewał się po rosyjsku, włosku, portugalsku, irlandzku (gaelicku), hiszpańsku, polsku, francusku, angielsku, staronordycku, starosaksońsku. Gocku oraz w dialekcie mediolańskim, a perskim nauczył się władać ponoć już po trzech tygodniach nauki! Przyjaciele mawiali, że Engels jąka się w dwudziestu językach świata, ale te żarty go nie zrażały, a wręcz zachęcały do poznawania kolejnych.

Alexander Argüelles

Jeśli bardziej inspirujący wydają się Wam ludzie żyjący obecnie, a nie postaci historyczne, spieszymy donieść, że tych także nie brakuje. Alexander Argüelles to językoznawca, który zna około 36 języków, większością z nich płynnie mówi.

Początki jednak nie były obiecujące – Alexander porzucił w młodości naukę francuskiego, ale już będąc na uniwersytecie opanował doskonale niemiecki, a zaraz potem łacinę, grekę i sanskryt i inne. Jego głowną motywacją była literatura – uwielbiał niemieckich pisarzy i pragnął czytać ich dzieła w oryginałych. Opracował własną metodę nauki języków i poświęcał na nią aż 16 godzin dziennie: przepisywał teksty i „zanurzał się” w dźwiękach, strukturze i dynamice wybranego języka. Moment, kiedy czuł, że posługiwanie się nim przychodzi mu naturalnie porównywał do uczucia odetkania się uszu.

Według Argüellesa wykształcona osoba powinna posługiwać się przynajmniej sześcioma językami obcymi, a powinny wśród nich znaleźć się: jeden z języków klasycznych cywilizacji, jeden z najczęściej używanych języków świata, angielski oraz jeden wybrany język egzotyczny. Przyjmujemy wyzwanie!

Kató Lomb

Zmarła w 2003roku w wieku prawie stu lat Kató Lomb była pierwszą lingwistką wykonującą tłumaczenia symultaniczne i to w szesnastu językach. Jak do tego doszło? Lomb była osobą niezwykle ciekawą świata i nie bojącą się popełniać błędów. Studiowała chemię i fizykę, ale później zafascynował ją angielski, chciała zostać nauczycielką. Pochłaniała książki i słowniki i uczyła się od razu w praktyce. Podobno poszła kiedyś na zajęcia z języka polskiego o dużym stopniu zaawansowania mówiąc nauczycielowi, że nie zna ani trochę tego języka, ale ma ogromną chęc się go nauczyć i to zrobi. Nauczyciel pozwolił jej uczestniczyć w lekcjach, a ona naturalnie dopięła swego i już wkrótce porozumiewała się po polsku z niezwykłą swobodą. Oprócz polskiego opanowała także bułgarski, rosyjski, rumuński, słowacki ukraiński, duński, angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, hebrajski, włoski, łacinę, japoński i chiński.

J.R.R.Tolkien

 Tolkien jest znany z wymyślania na potrzeby swoich książek języków, którymi posługują się mieszkańcy Śródziemia – przede wszystkim elfickiego. Pisarz oparł się na zasadach gramatyki i słownictwie wielu języków istniejących naprawdę, którymi umiał się posługiwać. Jednym z jego ulubionych był fiński, który posłużył za podstawę do stworzenia języka Elfów Wysokich, czyli Quenya, a kolejnym walijski, który zainspirował fikcyjny Sindarin. Miłość do języków zaczęła kiełkować w Tolkienie w dzieciństwie – matka od najmłodszych lat uczyła go łaciny, niemieckiego i francuskiego. Jako nastolatek stworzył pierwsze sztucznie skonstruowane języki, a przez całe życie było ich w sumie około szesnastu: Animalic, Nevbosh, Naffarin, Eldarin, Quenya, Sindarin, Goldogrin, Noldorin, Telerin, Ilkorin, Doriathrin, Avarin, Rohirric, Ilkorin, Adunaic and Doriathrin. Tolkien inspirował się językami istniejącymi naprawdę, które znał, między innymi greką, staroangielskim, włoskim, staronordyckim i hiszpańskim, a także kulturą i historią obszarów, na których one występowały. Nauka języków obcych sprawiała mu niebywałą przyjemność i uczył się ich jedynie dla wlasnej satysfakcji oraz by wykorzystać swoją wiedzę w twórczości.

Udostępnij post
Newsletter
Zasubskrybuj nasz newsletter i otrzymaj ciekawy raport "9 drobnych błędów w tłumaczeniu, które spowodowały duże problemy"
From-To Tłumaczenia © 2014 | Wykonanie: Getso.pl